Приклад із найближчої практики. Споживач наростив борг в розмірі 3716 грн. Компанія в травні минулого року подала позов до суду. Суд першої інстанції визнав законність вимог АТ «Вінницягаз» та задовольнив позов. Однак, відповідач не погодився з рішенням суду і подав апеляційну скаргу. Суд апеляційної інстанції залишив рішення суду першої інстанції в силі. Відтак, крім суми основного боргу в розмірі 3716 грн. боржнику довелося сплатити ще й судовий збір за розгляд справи в судах першої та апеляційної інстанції в розмірі 5675 грн. Крім того, боржнику належить сплатити 10% виконавчого збору та інші витрати за примусове виконання рішення суду. За час розгляду справи в судах споживач наростив новий борг в розмірі понад 5 тис. грн. Цей борг він сплатив одразу, як дізнався, що Оператор ГРМ знову готує документи до суду.
Щоб не допускати таких ситуацій та не сплачувати в рази більші додаткові витрати, АТ «Вінницягаз» закликає споживачів дотримуватися дисципліни розрахунків та сплачувати послуги розподілу газу вчасно.
Неплатежі блокують роботи з утримання мереж, їх ремонту, заміни застарілого обладнання, ліквідації аварійних ситуацій, підготовку до опалювального сезону тощо. Усі ці заходи забезпечують надійну та безпечну роботу системи, технологічний процес розподілу газу в регіоні.
Державним регулятором затверджений план заходів на поточний рік, які Вінницягаз як Оператор ГРМ має провести на мережах в обов’язковому порядку. На його виконання в газові мережі Вінниччини потрібно інвестувати 100 млн грн. Роботи стартували ще у березні. Фінансуються за рахунок плати за розподіл газу. Тож, чи вдасться виконати усе заплановане, залежить від вчасної оплати споживачами отриманих послуг.
«Вінницягаз» з розумінням ставиться до різних життєвих ситуацій. З ініціативи споживача можлива реструктуризація боргу, погашення його частинами. З усіх питань погашення заборгованості споживачі можуть звернутися до найближчого 104.ua клієнтського простору.
В умовах війни до боржників за несвоєчасну оплату послуг не застосовуються штрафні санкції та припинення надання послуг. Однак, компанія вимушена вдаватися до стягнення заборгованості в судовому порядку.
Щомісяця близько 30 тис. боржників отримують досудові попередження про необхідність погашення боргу. Досить часто на цьому етапі споживач розраховується за отримані послуги та конфлікт вичерпується. Якщо ж ні - компанія звертається до суду.
Так, у 2022 році подано до суду понад 2 тис. позовів та заяв про видачу судових наказів на загальну суму майже 47 млн грн. За чотири місяці поточного року – понад 1700 заяв на загальну суму 5 млн грн. Наразі юристи готують до суду ще 570 заяв.
При цьому, крім суми основного боргу боржникам доведеться сплатити 268 грн. судового збору при розгляді справи в наказному провадженні або 2684 грн., якщо справа буде розглядатися в позовному провадженні. А якщо рішення суду не буде виконане в добровільному порядку, боржник також сплатить 10% виконавчого збору та інші витрати виконавчого провадження.
Щоб уникнути таких наслідків та додаткових витрат, закликаємо споживачів розраховуватися за послуги розподілу газу вчасно та не доводити справу до суду.
Нагадаємо, що сплатити послугу розподілу газу потрібно до 20 числа місяця, в якому отримуєте послугу. Тобто, за травень до 20 травня.
Кожна сплачена платіжка за розподіл газу – це участь і вклад кожного споживача у підтримання енергетичної безпеки регіону.